moje práce, aneb nebojte se konzultantů z 4fin - nekoušeme, pomáháme :)

Vy, já, zkrátka my všichni, máme v životě různé potřeby, které si chceme splnit. Někteří z nás si chtějí nějakým způsobem pořídit vlastní bydlení, jiní si chtějí koupit nové auto, zabezpečit rodinu nebo jen vědět, zda mají dostatek peněz na to, aby mohli jet každoročně na pěknou dovolenou. Potřeb je strašně moc a ať se nám to líbí nebo ne, tak se všechny střetávají na finančním trhu, protože k jejich plnění potřebujeme peníze.

Hlavním představitelem finančního trhu jsou banky, které, stejně jako naši klienti mají tu svou potřebu, kterou si chtějí řešit, tak mají také svou potřebu a tou je zisk. Zisku dosahují poměrně efektivně, už jenom tím, že těch řešení je strašně moc. Na českém trhu je 46 bank a celkově přes 400 bankovních institucí, které nabízí přes několik tisíc produktů, čistě hypoteticky tisíce možných řešení. Kdybyste přišli do restaurace, dostali menu s několika tisíci položkami, budete ho celé číst?

Mezi klientem a bankou je často informační (těžké vybrat si správné řešení) a znalostní (i když v ruce znalosti má, stejně se v nich nevyzná) bariéra. Řešení bývají často komplikovaná, často jim běžný klient nerozumí. Toho banky zneužívají, často klientovi nastaví takové služby, které nevyužije, zbytečně za ně zaplatí. Ta paní či pán na přepážce za to nemohou, instituce je jejich chlebodárce, proto Vám nemohou ani říct o nabídkách konkurenční banky či pojišťovny, které by pro Vás byly výhodnější. I kdyby instituce sídlila vedle.

Mě osobně se tento přístup institucí ke klientům nelíbí. To je právě ten důvod, proč jsem se rozhodl pracovat jako nezávislý poradce. Na rozdíl od zaměstnance banky či pojišťovny v rámci finančního trhu zastávám nezávislé postavení. Jsem pro klienta tím, kdo zná trh a na prvním místě řeší jeho potřeby, nikoliv potřeby trhu. Někdo, kdo vidí do zázemí bank a zná jejich nabídky, zároveň však stojí na straně klienta. Někdo, kdo klientovi seřadí jeho potřeby do osobního plánu, aby klient naprosto věděl, co musí udělat pro splnění svých potřeb. Mám jen jediný zájem, tím je spokojenost klienta. Neupřednostňuji žádnou z institucí, nemám k tomu finanční ani morální motiv. Vždy klientovi nabízím tu společnost, která nabídne to nejlepší řešení, ty nejlepší podmínky, které se v daný čas ve světě financí nachází. Máte Vy někoho, kdo s Vámi takto pracuje? Ne? Popřemýšlejte, jaký by to byl pocit?

To nejmenší, co pro Vás teď mohu udělat je, že si spolu sedneme, rozebereme Vaše potřeby, cíle
a přání (čím přesnější, kvalitnější a pravdivější údaje od klienta mám, tím přesnější a kvalitnější bude výsledek - všechny osobní údaje a informace, které mi klient sdělí podléhají mé etické i zákonné povinnosti mlčenlivosti. Velmi často hovoříme o citlivých záležitostech a podrobnostech). Řekneme si, co chcete do budoucna, jak na tom jste teď a na základě toho, pokud budete chtít, sestavíme Váš finanční plán (tj. soubor cest, z kterých si klient sám vybírá, uspořádaných v jednom štousku. Ukazatel, kudy nejpohodlněji a nejvýhodněji dojdete ke svým cílům), který sestavíme na základě Vašich potřeb, na základě toho, co si přejete, co chcete, co plánujete. Tím mám na mysli např. vlastní bydlení, koupi nového auta, ochranu příjmů,... Abyste věděli, co máte udělat pro splnění Vašich potřeb, pokud možno bez pomoci banky či pojišťovny. V případě, že budete instituci potřebovat, tak potřebu umím do Vašeho plánu zakomponovat tak, aby nebyl nijak ohrožen. Plán žije podle klienta (ne naopak). Závěrem si stanovíme následující postup. V případě potřeby se na mne můžete kdykoliv obrátit. Jak by se Vám moje práce líbila?

Na základě Vašich potřeb probíhají servisní schůzky, často jednou ročně. Jedná se o jeden
z nejdůležitějších kroků při komplexní péči o klienta.

Pracuji v systému provizního poradenství, tzn. za moji práci klienti neplatí. Jedinou odměnou od klienta je pro mne jeho doporučení a loajalita. Spokojený klient o mne řekne lidem na kterých mu záleží, kterým chce pomoci. Realizaci smluv řeší přese mne, a tím zajistí, že mi přijde i finanční odměna za práci, kterou pro něj dělám.