Novinky

Končí v Čechách další banka?

10.02.2024

Nikoliv. Od 19. února 2024 se změní jen název instituce. Z Hypoteční banky, a.s. (která i v současnosti spadá pod ČSOB) se stane ČSOB hypoteční banka, a.s.

Změna se dotkne také webu (www.csobhypotecni.cz) a e-mailu (klient@csobhypotecni.cz). Nic jiného se pro klienty nezmění. Všechny klientské smlouvy zůstávají v platnosti. O klienty se nadále postarají stávající bankovní experti na pobočkách ČSOB, stejná zůstává i Hypoteční zóna.

Zasedání ČNB

08.02.2024 

Bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 5,25 % a lombardní sazby na 7,25 %. 

Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 9. února 2024.  

Dlouhodobý investiční produkt (DIP)

Nový produkt (nástroj) finančního trhu otevírající cestu k investování s daňovými výhodami, avšak bez možnosti čerpání státního příspěvku. Příspěvek zaměstnavatele je možný stejně, jako známe u klasických penzijních produktů. Další možnost zajištění na stáří s potenciálně vyšším zhodnocením.

Přímá investice do veřejně obchodovaných finančních instrumentů se státní podporou. Například si můžete svůj oblíbený otevřený podílový fond sjednat / převést do režimu DIP, tím se stane daňově uznatelným.

Nabízet jej budou instituce pod dozorem a licencí ČNB, zejména investiční společnosti, obchodníci s cennými papíry, banky.

Česká národní banka přistoupila ke snižování úrokových sazeb. Bankovní rada dnes jednomyslně schválila snížení 2T REPO sazby na 6,75 % (pro snížení hlasovalo 7 ze 7mi členů bankovní rady).

Do schvalovaných zákonů byla propašována také úprava účelně vynaložených nákladů za předčasné splacení spotřebitelského úvěru na bydlení. Poskytovatel úvěru sice bude moci uplatnit administrativní náklady až 1 000 Kč a rozdíl mezi smluvním a referenčním úrokem, avšak celková náhrada nesmí překročit 0,25 % zůstatku úvěru za každý rok do konce fixace...

Zájemci o penzijní produkty budou moci spořit do alternativních účastnických fondů v doplňkovém penzijním spoření, u kterých nebude tak přísná regulace. Fond bude moci investovat například do veřejné infrastruktury nemovitostí, do komodit či do nekótovaných společností. Alternativní účastnické fondy se tak budou moci účastnit transformace...

Spolu se zakomponováním dlouhodobého investičního produktu do zákona o daních z příjmů, došlo i ke sloučení limitů pro odpočty z vlastních příspěvků. Původní limit 24 000 Kč na soukromé životní pojištění a 24 000 Kč na penzijní produkty se sjednocují do 48 000 Kč ročně, které lze v souhrnu využít na jakýkoliv daňově uznatelný produkt. Je to v...

Hlavní novinkou je zavedení daňového zvýhodnění pro akumulování kapitálu na stáří u více produktů. Vedle pojišťoven a penzijních společností budou moci daňově zvýhodněné produkty nabízet také obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti, samosprávné investiční fondy, banky a družstevní záložny. Vedle českých subjektů totéž platí pro obdobné...

15.11.2023 prošel v Poslanecké sněmovně třetím čtením balíček zákonů mající za cíl rozvoj finančního trhu. Obsahuje zejména úpravu penzijních produktů, na jejíž schválení finanční trh delší dobu čeká. Legislativní proces ještě není u konce. Nyní musí dojít ke schválení v Senátu a následně se bude čekat na podpis prezidenta. S ohledem na...

Ačkoliv dotační program Oprav dům po babičce byl spuštěn teprve koncem září, o podporu si do 12.10.2023 požádalo již 126 lidí. Celková výše žádostí čítá více než 117,5 milionů Kč (v průměru každý žadatel získá 932 700 Kč). Schváleno bylo již 14 žádostí v celkové hodnotě přes 13,68 milionů Kč.

Dnes 27.09.2023 zasedala ČNB. Ponechala úrokové sazby na stávající úrovni.

Antala Staška 1565/30, Praha 4 - Krč, 140 00 (15. patro)
Ing. Kohout Lukáš        +420 607 469 729
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!